LLB 2025
Immersiv lydgjengivelse for teatre i fokus på LLB-messen
Teaterproduksjoner stiller stadig høyere krav til lydgjengivelse, med behov for presis lokalisering, realistiske lydeffekter og sømløs integrasjon med scenografi og artistbevegelser. Under LLB-messen i Unity Arena vil et seminar fokusere på hvordan Spatial Audio Designer-prosessoren håndterer disse utfordringene.
- Seminaret tar for seg de mange oppgavene som moderne teaterlyddesignere står overfor, inkludert:
- Dekning: Sikre jevn lyddekning i hele teaterrommet.
- Lokalisering: Presis plassering av lyder i rommet for å skape en overbevisende illusjon.
- Uhåndgripelig tale: Gjengi lyder som ikke har en visuell kilde på scenen.
- Artistsporing: Synkronisere lyd med artistenes bevegelser.
- Flerkanals lyd og effekter: Avspilling og gjengivelse av komplekse lydbilder.
- Interaktiv styring: Dynamisk kontroll over lydkilder og ruting.
- Akustisk forbedring: Justering av romakustikken for optimal lydopplevelse.
Seminaret vil gi en oversikt over hvordan Spatial Audio Designer-prosessoren håndterer alle disse oppgavene på individuelle høyttalerkonfigurasjoner.
Dette gir teaterprodusentene et kraftig verktøy for å skape oppslukende og engasjerende lydopplevelser for publikum.

Tom Ammermann og New Audio Technology
Bak Spatial Audio Designer står New Audio Technology, grunnlagt i 2012 av den Grammy-nominerte lydprodusenten Tom Ammermann. Ammermann har en lang og imponerende karriere innen lydproduksjon. Han startet sin karriere som musiker på 80-tallet, og gikk over til produksjon tidlig på 90-tallet. I 1995 grunnla han Luna Studio i Hamburg, hvor han jobbet med musikk for reklame og film, og etablerte seg som en pioner innen høykvalitets lydproduksjon.
Ved begynnelsen av 2000-tallet fokuserte Ammermann på surroundlydproduksjoner for musikk- og filmprosjekter. Hans ekspertise og innovative tilnærming har gitt ham internasjonal anerkjennelse, inkludert en Grammy-nominasjon. Med New Audio Technology har han videreført sitt engasjement for nyskapende lydløsninger, med fokus på immersiv lyd og avanserte verktøy for lydprofesjonelle.
Seminaret på LLB-messen gir en unik mulighet for lydteknikere, teaterprodusenter og andre interesserte til å lære mer om de nyeste trendene innen immersiv lyd for teater, presentert av en av bransjens ledende eksperter.
Seminaret avholdes under LLB-messen i Unity Arena. Torsdag 13. mars kl 15:00. Arrangør er Avonlyd AS.
-
KONKURS4 måneder siden
Tradisjonsrike Oslo Audio slått konkurs – etterlot seg stor gjeld i proffmarkedet (+)
-
DØDSFALL3 måneder siden
Daglig leder omkom etter ulykke – bransjen i dyp sorg (+)
-
TYVERI3 måneder siden
Her stikker tyvene av med forsterkere til over to mill. kroner: – De visste hvor utstyret lå og lot alt annet ligge (+)
-
AV-FIRMA3 måneder siden
Holi kjøpte deler av Oslo Audio etter konkursen: – Vi vil ha det som er spennende for oss (+)
-
NYTT OM NAVN3 måneder siden
«Nesten alt er koblet opp mot et nettverk i dag» (+)
-
NYTT UTSTYR4 måneder siden
KORK kuttet nesten hele batteriavfallet (+)
-
NYTT OM NAVN3 måneder siden
Gir seg som toppsjef
-
ARRANGEMENT3 måneder siden
Alle bransjefolkene på Julelunchen gledet seg (+)





