3D-LYD
Nå kommer DTS:X Pro

DTS:X Pro heter det nye systemet som vil gi muligheten til å la mindre kinosaler, det være seg i private hjem, hos bedrifter eller kulturhus, til å komme på et nytt nivå.
DTS:X har nemlig fått en heftig oppgradering.
DTS tar nå sitt X-konsept, en konkurrent til Dolby Atmos – som så langt har mest fremtredelse i hjemmekino fremfor kinoene – til et nytt nivå.
DTS:X Pro skal støtte opp til 32 høyttalere, mot det som er maks pr nå (seksten). Det hele skjer via DTS Neural:X-mapping-teknologien, som sprer den objektbaserte lyden til høyttalerne. Selskapet lover full kompabilitet med andre «immersive høyttaler-oppsett», og nevner også at DTS er er audiopartner for IMAX Enhanced-systemet.
Under ISE-messen blir det demo i et femten-seters demorom med et 15.3.10-kanals-oppsett.
Det er Paris-baserte Trinnov Audio (sammen med Procella Audio og Kaleidescape) som sørger for saligheten. De har en Altitude32 AV Cinema Processor, som pr. 2020 er det eneste forbrukerenheten som kan avspille DTS:X Pro med 30.2 diskrete kanaler.
Demoen består av 28 stk Procella høyttalere, med lyd via Procella-forsterkere, en Kaleidescape Strato S filmserver og en Sony VPL-W5000ES 4K laser projektor.
Under den kommende ISE 2020-fagmessen i Amsterdam i Nederland skal det hele demonstreres.
SCENEMAGASINET vil være tilstede, og vi ser frem til å høre systemet med egne ører og videreformidler flere detaljer. Her er det mange spørsmål å stille!
Kilder:
https://dts.com/dtsxpro
www.trinnov.com/altitude_32/
-
ANMELDELSE4 måneder siden
Brit Floyd er bedre enn noensinne
-
UTDANNING4 måneder siden
(+) Nå blir det endelig norsk teknikerutdanning. Denne trioen dro fra Høyanger til Oslo for å lære mer om lyd-, lys- og bildeteknikk-utdanningen som skal starte opp til høsten 2023.
-
ANMELDELSE3 måneder siden
Howard Jones – fra grønnsakshandler til superstjerne. Ga oss en flott musikalsk opplevelse mange tiår etter storhetstiden.
-
MUSIKKINSTRUMENTER (MI)2 måneder siden
Lyden av 80-tallet fyller 50 år
-
MUSIKKINSTRUMENTER (MI)2 måneder siden
Ingenting slår følelsen av vellyd, mener gjengen hos 4Sound Gjøvik (+)
-
DISTRIBUTØR1 måned siden
(+) Derfor mistet CT distribusjonsavtalen med MA Lighting
-
NYTT UTSTYR2 måneder siden
Elektronisk styrt line-array fra EAW
-
NYTT UTSTYR2 måneder siden
Crest Audio er tilbake