KORONAVIRUSET
Nasjonalbiblioteket strømmer videre. Men det blir vanskeligere for teaterscenene
For Nasjonalbiblioteket i Oslo, som allerede har en omfattende digital kulturformidling, styrkes nå denne.
Nasjonalbiblioteket driver allerede utbredt digital kulturformidling gjennom strømming av arrangementer, podkaster, videoreportasjer og arkivmateriale på nett og i sosiale medier, som er gratis og tilgjengelig for alle.
– Vi vil nå styrke tilbudet vårt av digital kulturformidling, og jobber med konkrete løsninger og konsepter som presenteres i løpet av neste uke. Alle arrangementer hos oss var i forrige uke booket fram til sommeren, sier direktør for kulturformidling og informasjon, Ida Berntsen.
Hun legger til at de nå vil gå i dialog med deltakerne for å finne gode og smittefrie alternativer for å gjennomføre det planlagte tilbudet i digital og tilrettelagt form.
For teatrene er ikke saken like enkel. Andrea Volsdaal Skirbekk er produksjonsleder i Scenekvelder som nylig måtte avlyste storsatsingen «Chess» på Folketeatret. På spørsmål fra NTB om de ser strømming som et alternativ, sier hun:
– For vår del, med våre forestillinger, er det ikke mulig å gjennomføre forestillinger uten å samle mange mennesker på ett sted. Vi gleder oss veldig til vi kan gjøre det igjen, og vi håper for alle at denne situasjonen løser seg med minst mulige konsekvenser for de mest sårbare i samfunnet.
Hun legger til:
– Vi heier på alle tiltak som sprer glede, følelse av fellesskap og som samtidig kan bidra til å holde Kultur-Norge levende gjennom en krevende periode. (NTB)
-
NYTT OM NAVN4 måneder siden
Ny markedssjef: – Jeg kommer alltid til å være tekniker. Det er rett og slett hobbyen min (+)
-
ANNONSØRINNHOLD4 måneder siden
Hunderfossen bygget Musikkfabrikken med Genelec Smart IP
-
NYTT UTSTYR4 måneder siden
Kan automatisk fokus revolusjonere 4K-studioarbeidet? Panasonic hevder UBX100/UCX100 gir svaret (+)
-
AV-FIRMA3 måneder siden
Avistic samler bransjen på toppen av Oslo – lover AI, bærekraft og toppleverandører (+)
-
AV-FIRMA3 måneder siden
Ny 5G-sender kan endre alt for live-produksjon (+)
-
KONKURS2 måneder siden
Tradisjonsrike Oslo Audio slått konkurs – etterlot seg stor gjeld i proffmarkedet (+)
-
AV-FIRMA3 måneder siden
Loop24 satser på helhet: – Kundene vil ha alt i én pakke (+)
-
AV-FIRMA3 måneder siden
Avistic vokser – satser på kvalitet og samarbeid (+)





