KORONAVIRUSET
Den Norske Opera nådde langt ut i 2020 – men ønsker seg ingen reprise
– 2020 kommer til å bli husket for nedstenging og smittevern, samtidig som husets opera- og ballettkunst nådde ut til et rekordstort publikum.
– Det sier administrerende direktør Geir Bergkastet når han skal oppsummere fjoråret. Han legger til at Den Norske Opera & Ballett har lagt bak seg det mest dramatiske året i institusjonens over 60-årige historie.
Når det nå skal oppsummeres, er ikke alt mørkt likevel. Over 1 100 000 seere fikk med seg en av Operaens forestillinger på skjerm i 2020.
Seertallene fordeler seg på Operaens egne strømmeforestillinger, samt samarbeidet med TV 2 på 17. mai og NRKs visninger av «Kirsten Flagstad 125 år» og «Nøtteknekkeren».
– Jeg er svært imponert over hva våre kunstneriske ledere, våre medarbeidere og våre samarbeidspartnere har maktet å få til. Huset har snudd seg rundt og vi har levert på vårt oppdrag om å nå bredt ut. Samtidig har nedstengingen og smittevern preget oss enormt, sier Bergkastet.
I tillegg til det digitale programmet er Bergkastet fornøyd med at Operaen gjennomførte et høyt antall koronatilpassede forestillinger med publikum til stede, da dette var tillatt i Oslo i perioden fra mai til november.
I 2020 kom 82 000 publikummere på 266 forestillinger som ble spilt med publikum i Operaen eller på turné. I et normalt år har Operaen opp mot 300 000 besøk på forestillinger. (NTB)
Geir Bergkastet tok over som administrerende direktør i Den Norske Opera & Ballett fra 1. august 2017. Foto: Erik Berg, Den Norske Opera & Ballett.
-
ANMELDELSE3 måneder siden
Super hyllest av Supertramp
-
KULTURHUS2 måneder siden
Ble først i verden – Kilden med banebrytende lydsystem (+)
-
NYBYGG4 måneder siden
Ikke ofte man får bygge opera (+)
-
SCENEBESØK4 måneder siden
Sjeldent tilfelle – et nytt, norsk teater (+)
-
INSTALLASJON4 måneder siden
Skreddersydde teatrets eget interne lyd- og videosystem (+)
-
KULTURHUS3 måneder siden
Oppgraderte monitorparken med JBL VTX M20 (+)
-
SEMINAR2 måneder siden
Leteng legger ut på norgesturné med AV-seminarer for proffmarkedet
-
ANNONSØRINNHOLD2 måneder siden
5-stjerners lyd – LD Systems på det tyrolske luksushotellet Das Central