NYBYGG
Skal bygge ny kino og kulturhus i Volda sentrum

Det blir ny kino og kulturhus i tilknytning til Volda samfunnshus.
Prosjektet skal bruke dagens samfunnshus og også ha et nybygg, med ombygging og/eller integrasjon.
Dagens kino, Volda Filmteater, holder også til i Volda samfunnshus.
Nå skal behov og løsningene vurderes, hvor alternativer kan være at også bibliotek, ungdomsklubb og kafé er en del av det nye huset, heter det i dokumentene fra Volda kommune.
Den kommunale byggenemnda starter nå arbeidet, som også inkluderer faglige og kostnadsmessige vurderinger av kinoløsninger, med hensyn til antall saler, og om det skal bygges nytt for kinoen eller om dagens samfunnshus kan ombygges til ny kino.
Formannskapet i formannskapsmøtet 13. mars 2018 sa ja til forprosjekteringen og bevilget 500.000 kroner til dette.
Tidligere har Volda kommune sagt nei til et annet prosjekt, som dreide seg om kultur- og mediehus hos Høyskolen i Volda, i regi av skolen og Statsbygg.
Bakgrunnen for sunnmørskommunens nei er blant annet at de ønsker at kino/kulturhuset skal være i sentrum av bygden. I årene fremover blir det ny tunnel,Mediebygg på Campusområdet og ny idrettshall. Kommunen planlegger større investeringer som Volda ungdomsskule, svømmehall, og som nevnt kino/kultursal.
Gjennom Facebookgruppen «Gi nytt liv til bygda vår» er det blitt klart at kulturhus blir sett på av mange som svært viktig.
-
ANMELDELSE4 måneder siden
Brit Floyd er bedre enn noensinne
-
UTDANNING4 måneder siden
(+) Nå blir det endelig norsk teknikerutdanning. Denne trioen dro fra Høyanger til Oslo for å lære mer om lyd-, lys- og bildeteknikk-utdanningen som skal starte opp til høsten 2023.
-
ANMELDELSE3 måneder siden
Howard Jones – fra grønnsakshandler til superstjerne. Ga oss en flott musikalsk opplevelse mange tiår etter storhetstiden.
-
MUSIKKINSTRUMENTER (MI)2 måneder siden
Lyden av 80-tallet fyller 50 år
-
MUSIKKINSTRUMENTER (MI)2 måneder siden
Ingenting slår følelsen av vellyd, mener gjengen hos 4Sound Gjøvik (+)
-
DISTRIBUTØR1 måned siden
(+) Derfor mistet CT distribusjonsavtalen med MA Lighting
-
NYTT UTSTYR2 måneder siden
Elektronisk styrt line-array fra EAW
-
NYTT UTSTYR2 måneder siden
Crest Audio er tilbake