KORONAVIRUSET
Strømmeprosjekt får innovasjonsstøtte – skal finne digital plattform som gir artistene mer
To lyd- og strømmeprosjekter er blant dem som får innovasjonsstøtte fra Design og arkitektur Norge (DOGA).
Det ene spinner videre på strømmekonsertene som gjorde sitt inntog da Konsert-Norge stengte ned fra mars på grunn av koronapandemien. Ifølge pressemeldingen viste det seg at strømmekonserter i dagens form ikke fullt ut kompenserer for tapte billettinntekter fra fysiske arrangementer.
Nå har selskapet Konsertsystemer LLB og design- og teknologiselskapet Studio Vues fått 520.000 kroner i støtte for å gjennomføre et designdrevet innovasjonsprosjekt, der man skal samle innsikt fra artister, agenter, arrangører og publikum.
Funnene skal brukes til å utvikle en digital plattform som gir artistene høyere inntekter, samtidig som den treffer publikum på deres premisser med «spennende løsninger utover tradisjonell strømming», heter det videre.
Samtidig vanker det 325.000 kroner i innovasjonsstøtte for å avdekke om det finnes rom i markedet for en «lyd som tjeneste»-modell, og hvordan den kan utformes. Dette konseptet tar mål av seg til å skulle hjelpe bransjen til å foreta et grønt skifte, og bak står teknologiprodusenten NNNN sammen med industridesignerne Torkel Mellingen og Alexander Fossland.
Til sammen deler DOGA ut 8,5 millioner kroner gjennom sitt Designdrevet innovasjonsprogram (DIP), til 20 nyskapingsprosjekter plukket ut blant rekordmange 110 søkere. Dette er ellevte gang slike midler deles ut, og man har fremskyndet utdelingen på grunn av koronasituasjonen.
– Vi ønsker å bidra til at innovasjonshjulene over hele landet fortsetter å gå rundt, sier administrerende direktør Tor Inge Hjemdal i DOGA.
-
KONKURS4 måneder siden
Tradisjonsrike Oslo Audio slått konkurs – etterlot seg stor gjeld i proffmarkedet (+)
-
DØDSFALL3 måneder siden
Daglig leder omkom etter ulykke – bransjen i dyp sorg (+)
-
TYVERI3 måneder siden
Her stikker tyvene av med forsterkere til over to mill. kroner: – De visste hvor utstyret lå og lot alt annet ligge (+)
-
AV-FIRMA3 måneder siden
Holi kjøpte deler av Oslo Audio etter konkursen: – Vi vil ha det som er spennende for oss (+)
-
NYTT OM NAVN3 måneder siden
«Nesten alt er koblet opp mot et nettverk i dag» (+)
-
NYTT UTSTYR4 måneder siden
KORK kuttet nesten hele batteriavfallet (+)
-
NYTT OM NAVN3 måneder siden
Gir seg som toppsjef
-
ARRANGEMENT3 måneder siden
Alle bransjefolkene på Julelunchen gledet seg (+)






